Polecane posty

Bethlehem light of peace

Betlejemskie Światło Pokoju - coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.
 ______________________________________________________________________
The Peace Light of Bethlehem is a program inaugurated in Austria in 1986 as part of a charitable relief mission for handicapped children and people in need. It has gone to more than 20 countries in Europe, as well as the AmericasAkcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.
____________________________________________________________________
Since Austria joined the European Union (1995), the Austrian Member of the European Parliament Paul Rübig initiated the tradition to bring the Peace Light of Bethlehem to Strasbourg to hand the flame over to the Council of Europe, the European Parliament and the city itself.


W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP "Głodówka", Światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi.


Tegoroczne hasło „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” to nawoływanie do podjęcia wyzwania stania się lepszym, zaproszenie do pracy nad sobą, niepowtarzalny czas na zmianę siebie. We wtorek 17 grudnia dotarło właśnie do nas. Latarenka. Świeczka. Lampion. Kaganek. Znicz. Nie ważne w jakiej formie, ważne by jeden, żywy ogień prosto z Betlejem mógł zagościć w każdym domu. Niech płonie i niesie nadzieję na dobre zmiany.Komentarze

 1. Bardzo ciekawy tekst, Wiesz, że nie wiedziałam o tym:) Dziękuje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze mnie cieszy, że się czegoś nowego czytający dowiadują. W końcu nie tylko o oglądanie fotek w tym chodzi :)

   Usuń
 2. Piękna idea, warto wspierać takie inicjatywy, szczególnie przy takiej okazji, kiedy tak ważne jest dobro, chwila wytchnienia i zadumy oraz światło w codziennej bieganinie.
  Pozdrawiam ciepło
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 3. Lilla świetny post... a przy okazji magiczne zdjęcia.
  Chciałabym życzyć Tobie i Twoim najbliższym wszystkiego co najlepsze w te Święta.:*
  Wesołych Świąt! buziaki

  OdpowiedzUsuń
 4. Lilluś zapraszam Cię na konkurs, jak znajdziesz chwilkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już kilka razy w ostatnim czasie widziałem na blogach ten pomysł z umieszczeniem wysokich świec w dużym skupisku np. na specjalnej tacy. Przyznam, że podoba mi się ten pomysł i "sprzedałem" go mojej lepszej połówce - jest zachwycona i dzisiaj wieczorem nastąpi inauguracja. Świeczki mamy w kolorze bordowym :) Oj, będzie klimat!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Pierwszy "męski" komentarz robi wrażenie :) To fakt! Jedna świeca jest miła dla oka, ale kilka to już cudny widok.

   Usuń

Prześlij komentarz

Witam i cieszę się z wizyty.instagram @kokonhomeCopyright © Kokon Home