Polecane posty

Symbolika ozdób i kolorów

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Będzie więc trochę o tradycyjnych kolorach oraz symbolice świątecznych dekoracji. Kolory dominujące wśród ozdób świątecznych w dużym stopniu podyktowane są przez modę panującą w danym roku. Istnieją jednak kolory, bez których trudno sobie wyobrazić świąteczne dekoracje, które są bezsprzecznie trwale związane z tymi właśnie świętami. Do tradycyjnych bożonarodzeniowych kolorów należą: czerwony - kolor krwi i serca, kolor życia oraz miłości rodzinnej; zielony - kolor nadziei; złoty lub żółty - kolor symbolizujący światło, blask; biały - kolor czystości i niewinności, także podniosłości. 


W każdym domu, w którym obchodzi się Boże Narodzenie, pojawia się świerk czy jodła. Jeśli nie całe drzewko, to choć kilka gałązek - tak zwana "choinka". Choinka jako dekoracja bożonarodzeniowa na stałe zagościła w tradycji obchodzenia świąt w XVI wieku. Dlaczego właśnie zimozielone (lub wiecznie zielone) gałązki tak silnie związane są z Bożym Narodzeniem? Ponieważ symbolizują wieczne, nieprzerwane życie. Przecież przez cały rok nie tracą swej barwy, nie zapadają w zimowy sen. W naturalnym cyklu przyrody są elementem trwałym, niezmiennym, niezależnie od zmienności pór roku. Ponadto ich zielona barwa to symbol nadziei - nadziei na odrodzenie się życia.  


Już od pierwszej niedzieli adwentu ustawiamy w domu świece i świeczniki. Ich płomień dodaje uroku świątecznym dekoracjom i czyni podniosły nastrój przy wigilijnym stole. Świeca symbolizuje światło dające życie. W rozumieniu świeckim jest znakiem słońca, którego tak brakuje w ciemne, grudniowe dni.

Symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej:
 • Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.
 • Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.
 • Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli przez Szatana Diabła Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.
 • Orzechy, zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę. 
 • Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami.
 • Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia.
 • Anioły mają opiekować się domem.
 • Jemioła. Ten symbol przybył do nas z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt.
 •  Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.
 • Kuliste bombki używane do dekoracji choinek, stroików i wieńców są symbolem światła, ale i świata - w czym stanowią współczesne nawiązanie do tradycyjnych światów wykonywanych z opłatków.   

Taka mała porcja informacji o symbolice i fotograficzna dawka dekoracyjnych inspiracji. Starałam się wybrać te w tradycyjnej kolorystyce, proste i wykonane z naturalnych materiałów oraz roślin. Bez względu na modę i  osobisty gust ta świąteczna czerwień poprawia nastrój i robi wrażenie. Post przygotowany w ramach projektu adwentowego, którego pomysłodawcami i organizatorami są: Blogi Wnętrzarskie oraz Apetyczne Wnętrze
Codziennie w gadżecie po prawej stronie Blogów Wnętrzarskich klikajcie kolejną cyfr i bawcie się z nami.
Fotografie wyszukane w internecie na http://www.pinterest.com


Komentarze

 1. Tak to jest coś ciekawego..przypominajmy sobie o co TAK NAPRAWDĘ w tym chodzi :P bo często już ludzie zapominają ;) albo w ogóle nie wiedzą :|

  Pozdrawiam serdecznie :)
  Viola

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczny post!!!Ile się dowiedziałam nowych rzeczy!!!Dzięki.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze tak sobie przypomnieć symbolikę poszczególnych ozdób i kolorów świątecznych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. warto przypomnieć sobie tę symbolikę- dzięki♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe informacje :) - czytałam bez mrugnięcia okiem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A to ciekawe :) Nie wiedziałam o wszystkich symbolach o których napisałaś- dziękuję :)

  Pozdrawiam, Ania

  OdpowiedzUsuń
 7. A choinka pochodzi o nas, z Alzacji..Na pewno o tym kiedys napisze:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Papierowe łańcuchy od dzisiaj będę postrzegać zupełnie inaczej...

  OdpowiedzUsuń
 9. Dowiedziałam się dzisiaj kilku nowych rzeczy ... dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostrokrzew w wodzie ze świeczką jest przepiękny. Uwielbiam to połączenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze, że przypomniałaś co nieco....Pozdrawiam pa....

  OdpowiedzUsuń
 12. O, zgrałyśmy się kolorystycznie :D
  Piękne inspiracje, dzięki :*
  MZ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego napisałam, że czerwień świąteczna przyciąga :)

   Usuń
 13. Ooo ile koloru:) Spora odmiana;) Pozdrawiam poweekendowo!

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzięki światłu jestem w stanie przetrwać ten czas mroku. Święta kojarzą mi się właśnie z tym ciepłym światłem. Kolory, zapachy i smaki tworzą ten wyjątkowy nastrój, ach! magia...
  pozdrawiam
  marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, że na tę magię składa się wiele czynników :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Witam i cieszę się z wizyty.instagram @kokonhomeCopyright © Kokon Home