Polecane posty

Noel black&white

Jaka jest prawdziwa historia świętego Mikołaja? Nie latał saniami zaprzęgniętymi w renifery. Nie miał też czerwonego stroju i czapki. Święty Mikołaj był biskupem Miry i w ikonografii przedstawiany jest w infule na głowi i z pastorałem w ręku. W rocznicę jego śmierci, 6 grudnia obchodzimy Mikołajki - dzień obdarowywania się prezentami.


Popularyzację wizerunku Świętego Mikołaja zawdzięczamy Holendrom. Był on patronem Amsterdamu i otaczano go tam szczególną czcią. 6 grudnia 1804 roku urządzono pierwsze mikołajki. Ówczesne podarki były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. 


Większość ludzi na całym świecie jest zgodna co do tego, jak wygląda Święty Mikołaj: rubaszny, w czerwonym płaszczu i z białą brodą. Ale nie zawsze tak wyglądał. W ukształtowaniu i rozpowszechnieniu jego współczesnego wizerunku, stworzonego dopiero w 1931 roku.


Wcześniej wyobrażano sobie, że Święty Mikołaj mieszka w jaskini  i nosi brązowe ubranie. Następne wyobrażenie Świętego Mikołaja pochodzi z 1863 roku.  Wtedy to na zamówienie świątecznej edycji tygodnika Harper's amerykański rysownik, Thomas Nast, po raz pierwszy narysował  Świętego Mikołaja, jako człowieka, a nie elfa. Jego Mikołaj miał policzki okrągłe jak jabłka, nosił białe bokobrody i był wesołym starszym panem.


Postać Świętego Mikołaja, jako jowialnego staruszka z siwą brodą w czerwonym stroju, którą dzięki reklamom Coca-Coli zna obecnie prawie cały świat, stworzył dla Coca-Cola amerykański ilustrator, Huddon Sundblom, w 1931 roku. Modelem Sundbloma był jego przyjaciel i sąsiad, emerytowany sprzedawca, Lou Prentiss.


U mnie wersja black&white. Bardzo odległa od tej cocacolowej. A co!? Każdy może mieć takiego Świętego Mikołaja jakiego chce. Bez względu na kolor mikołajowego ubranka  życzę Wam wymarzonych prezentów od niego. A w KOKONIE mikołajkowa obniżka cen. Zapraszam!
Komentarze

 1. W jaskini mieszkał... No kto by pomyślał:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Każdy ma Mikołaja takiego jakiego chce.
  Najważniejsze aby był, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Kochana jakby nie wyglądał ;-) miło że istnieje i ciepło nam się kojarzy ;-))))
  Pozdrawiam Agnieszka
  p.s. u mnie dziś ogłoszone Candy może wpadniesz ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję Ci za tak rzetelne objaśnienie tematu: przyda się jak moja Ziutka zacznie zadawać trudniejsze pytania;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Troche odeszlismy od pierwowzoru..:) Trudno.Niech to bedzie mily dzien:))

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Witam i cieszę się z wizyty.instagram @kokonhomeCopyright © Kokon Home