Polecane posty

Wabi-Sabi czy to coś do zjedzenia?

Co to takiego wabi-sabi? Czy to japońskie danie? Niestety nie chociaż brzmi smakowicie. W urządzaniu i dekorowaniu wnętrz co jakiś czas pojawia się nowy styl lub moda. Po duńskim hygge i szwedzkim lagom kolejna inspiracja dotarła do nas z Japonii pod orientalną nazwą wabi-sabi. Filozofia wabi-sabi powstała z połączenia dwóch pojęć. Wabi oznacza pokorę i prostotę, życie w zgodzie z naturą. Sabi wiąże się zaś z upływem czasu, dotyczy przemijalności i piękna naturalnego starzenia się. W stylu wabi-sabi za atrakcyjne uznaje się to co wiekowe i surowe w formie. Wszelkie ślady zużycia są w tym przypadku atutem nie wadą. 


Styl ten wprowadza do wnętrz produkty i elementy  dalekie od perfekcji, naruszone zębem czasu i z widocznymi oznakami użytkowania. Pozornie odrapane ściany z wieloma warstwami farby wyzierającymi intrygująco jedna spod drugiej. My proponujemy komplet osłonek na doniczki z tym własnie efektem. Prosta, tradycyjna forma, naturalny materiał i wykończenie właśnie w stylu wabi-sabi. Dominuje kolor zielony, spod którego wyzierają inne kolory, do tego odrapania i przetarcia. Mamy wrażenie, że to stare, omszałe donice.A może osłonki z grubej ceramiki z dekoracyjną głową lwa. Wyglądają jak wiekowe doniczki metalowe, pokryte grubą warstwą rdzy. Robią wrażenie żywcem przeniesionych z pałacowego ogrodu. Przestrzeń, w której mieszkamy jest odzwierciedlenie nas samych. To, jak ją tworzymy i dekorujemy, to odbicie naszych potrzeb i upodobań. Wabi-sabi oznacza korzystanie z rzeczy, które już mamy, które po kimś odziedziczyliśmy lub trafiły do nas z drugiej reki. O dawanie starym przedmiotom nowego życia i czerpanie przyjemność z tego, co posiadamy. O spojrzenie przychylnym okiem na wysłużone przedmioty i odszukanie w nich na nowo piękna.
A jeśli stawiamy na coś nowego to zwróćmy uwagę na  materiały, takie jak drewno, zwłaszcza to stare lub pochodzące z recyklingu Jeżeli chodzi o tekstylia to króluje oczywiście naturalny len ze swoim mało perfekcyjnym, wymiętym wyglądem. Wnętrza spod znaku wabi-sabi to mieszanka kolorów ziemi z neutralnymi barwami, takimi jak biel czy jasne odcienie szarości.Wabi-Sabi to styl, który wnętrze złożone z niedoskonałych przedmiotów czyni doskonałym.
Komentarze

 1. Zaśmiałam się, jak tylko zobaczyłam tytuł wpisu! Wasabi a wabi-sabi to dwie różne rzeczy mimo podobnej nazwy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Donice z pierwszego zdjęcia to strzał w 10! Rewelacyjnie eleganckie, stare, klimatyczne. Ale czad!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy styl. Jak dla mnie dość surowy, chociaż może dzięki odpowiednim dodatkom możliwe byłoby delikatne „ocieplenie wnętrza”. To, co podoba mi się w nim najbardziej, to „postarzenia”, oznaki użytkowania, zamierzone niedoskonałości. Aha, i jeszcze kolorystyka: barwy ziemi, które uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam dom w nowoczesnym stylu i takie klimaty to nie moja bajka. Ale moim znajomym z pewnością wspaniale to zagra we wnętrzu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyglądają bardzo ciekawie, jednak nie jestem pewna czy ich dość surowy styl pasowałby u mnie. Może bardziej sprawdziłyby się na tarasie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Witam i cieszę się z wizyty.instagram @kokonhomeCopyright © Kokon Home