Polecane posty

Czas na Lagom

W minionym roku skandynawskie hygge unosiło się nad światem. Każdy pragnął odrobiny tego duńskiego pojęcia obejmującego przytulność i intymność. Moda na to co skandynawskie trwa - nie jest ważne, czy dotyczy kultury kulinarnej, designu czy stylu życia. Co więcej, moda na to co skandynawskie ma się coraz lepiej, bo oprócz duńskiego hygge coraz głośniej robi się o szwedzkim lagom. Dwoma najważniejszymi pojęciami są w Szwecji lagom i trygghet. Lagom znaczy "w miarę" i pochodzi z czasów wikingów. Pili oni miód ze wspólnej czary i oczywiście każdy miał wypić laget om - nie za mało, nie za dużo - żeby starczyło dla wszystkich. 

  
Lagom, podobnie jak hygge, trudno jednoznacznie przetłumaczyć na język polski. Chodzi o styl życia, w którym staramy się zachować równowagę. Niczego nie powinno być ani za dużo, ani za mało. Szwedzi starają się być umiarkowani. Trzeba pracować ciężko, ale nie za ciężko; jeść do syta, ale się nie przejadać; mieć pieniądze, ale nie za dużo i tak dalej. Lagom określa bowiem pewną życiową filozofię, sposób podejścia do życia typowy dla narodu szwedzkiego. U nas taka mentalność jest raczej rzadko spotykana, nic dziwnego więc, że brakuje i osobnego słowa na jej nazwanie. Dla nas jest to słowo opisujące dość niewygodne zjawisko. My bowiem aspirujemy do tego, by mieć duży dom, samochód, wykształcone dzieci, by zrobić karierę. W oczach innych chcemy być ludźmi sukcesu, wolimy mieć, niż być. Nie cierpimy być przeciętni, a lagom taką przeciętność zakłada. Jest to średniactwo w pozytywnym tego słowa znaczeniu…


Wspomniana równowaga dotyczy wszystkich sfer życia. Styl życia lagom to ciągłe poszukiwanie równowagi i harmonii. Aby postępować w zgodzie z lagom, warto zachowywać balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, znajdować czas na hobby i dla bliskich osób. Oczywiście nie da się tego osiągnąć od razu – kluczowa pozostaje metoda małych kroków oraz wprowadzania drobnych (choć znaczących) zmian. Łatwiej zrozumieć lagom, jeśli porówna się go z duńskim hygge. 


W tym drugim liczą się chwile, momenty błogości i dobrostanu, w które można się wprowadzić, korzystając z prostych wskazówek. Z kolei lagom to styl życia, czyli o wiele szersze podejście do codzienności. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, aby nie brać za dużo, nie marnować, nie szkodzić naszej planecie, ale też nie żyć w ascezie, nie rezygnować całkowicie z tego, co lubisz i kochasz. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby cieszyć się z życia, ale w rozsądny i umiarkowany sposób i brać tylko tyle, ile nam faktycznie potrzeba. Nie więcej. Proste prawda?


Jak w życiu codziennym kierować się filozofią lagom? Oto kilka wskazówek:
Zdrowe odżywianie się: w diecie wykorzystujemy jak najbardziej naturalne produkty – najlepiej z własnych upraw.
Troska o ergonomię: wygodne miejsce i zdrowe warunki w miejscu pracy to podstawa! O tym samym należy pamiętać w domu.
Ekologia i środowisko: Szwedzi słyną z dość rygorystycznej segregacji odpadów, ale dzięki temu mają niesamowite osiągnięcia w tej dziedzinie. Warto ćwiczyć dobre nawyki: korzystać z torebek i opakować wielokrotnego użytku, nie marnować jedzenia i próbować ponownie wykorzystywać różne surowce w domu.
Oszczędzanie wody i energii: zgodnie z lagom „nie za dużo, nie za mało, w sam raz”. Takie oszczędzanie to duża ulga dla środowiska, a przy okazji – dla portfeli.
Kontrola ogrzewania: ma to duże znaczenie zwłaszcza zimą. Warto tak ocieplić wszystkie pomieszczenia, by uchronić się przed stratami ciepła. W ten sposób obniżymy też rachunki za ogrzewanie.
Upcykling: czyli powtórne wykorzystywanie niepotrzebnych produktów w nowej roli. 



LIVE LAGOM - tak nazywa się projekt IKEA, którego celem jest zagłębienie się w wyzwania i korzyści związane z bardziej zrównoważonym prowadzeniem gospodarstwa domowego. Za pomocą produktów IKEA uczestnicy projektu poszukują praktycznych sposobów na oszczędność energii i wody, mądrą gospodarkę odpadami oraz promocję zdrowego stylu życia. 
( całość tutaj).
Każdy z nas może tę niewielką cegiełkę dołożyć, poprzez wprowadzanie drobnych zmian do swojego domu i stylu życia. Segregowanie śmieci, inwestowanie w żarówki LED, wyłączanie z kontaktów urządzeń, z których nie korzystamy, wyłączanie świateł w pomieszczeniach, w których nie przebywamy - to tylko kilka drobnych zmian, które przybliżą nas do szwedzkiego eko trendu.









Komentarze

Prześlij komentarz

Witam i cieszę się z wizyty.



instagram @kokonhome



Copyright © Kokon Home