Polecane posty

Skąd się wziął zajączek wielkanocny



Zajączki wielkanocne na dobre wrosły już u nas w tradycję świąt Wielkiej Nocy. Można je znaleźć wszędzie – w dekoracjach świątecznych, kartkach z życzeniami, wystawach, reklamach. O ile jednak wielkanocna symbolika baranka i kurczęcia raczej nie przysparza większych problemów, to wiele osób zadaje sobie pytanie – skąd tak naprawdę wziął się tam zajączek?




Niektórzy współczesnego umiejscowienia zajączka w tradycji doszukują się już w mitologii. Pewnie dlatego, że z dawnych czasów pochodzi symbolika zająca jako zwierzęcia niezwykle płodnego. W starożytności uważano, iż mięso zająca to afrodyzjak.  Później jego niezmierną płodność uczyniono symbolem  obfitości i pomnażania dóbr, co znajdowało wyraz w przedchrześcijańskich rytuałach mających zapewnić urodzaj. 



Skojarzenie zająca z Wielkanocą sięga kilka wieków wstecz, kiedy to pojawiły się obrazki przedstawiające te zwierzątko w sąsiedztwie jajek wielkanocnych. Nie wiadomo jednak do końca, gdzie jest źródło tej symboliki. Być może jest to nawiązanie do tradycji składania podatków w naturze. 



Bardziej prawdopodobne jest to,że pojawienie się tego zwierzęcia zwiastuje wiosnę, a przecież Wielkanoc to jest święto ściśle związane z tą porą roku. W Polsce pewien związek z tradycją zajączka wielkanocnego ma też zwyczaj zwany „zajączek”, popularny w Wielkopolsce i na Śląsku. Nie jest to nasz rodzimy zwyczaj, ale przyszedł do nas z Niemiec. 



Polega na tym, że po śniadaniu wielkanocnym domownicy udają się na poszukiwanie ukrytych prezentów. Poszukiwanie prezentów od zajączka to jedna z form obchodzenia ww. tradycji na Śląsku i w Wielkopolsce. W związku z tym ja zajączka obchodzę od dziecka. Pamiętam z przedszkola poszukiwania koszyczków ze słodyczami ukrytych na placu zabaw. 



Ciekawa jestem czy popularność wielkanocnego zajączka objęła już i inne tereny Polski. No bo trudno się oprzeć jego urokowi, prawda? Napiszcie proszę, jak to u was jest z tym wielkanocnym zajączkiem.

Wszystkie dekoracje ze zdjęć znajdziecie - TUTAJ.



 Źródło: Ekologia.pl

Komentarze

  1. Fajne foty i zające, rzeczywiście uroku nie można im odmówić :)
    Serdeczności !

    OdpowiedzUsuń
  2. my obchodzimy "zajączka " ,ale po prostu kładzie się pod dzwiami pokoju dzieci rezent żeby rano mogły go znaleźć

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne dekoracje :) bardzo mi się podobają

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny wpis, aż można poczuć klimat zbliżających się świąt, a ja jeszcze nie ma przygotowanych dekoracji... plany na weekend nasuwają się same

    OdpowiedzUsuń
  5. Zawsze się zastanawiałem skąd wziął się zajączek w wielkanocnej tradycji.

    OdpowiedzUsuń
  6. bardzo ciekawy artykuł. Długo się zastanawiałam skąd wzięła się ta tradycja ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bez zajączka nie ma Wielkanocy :) To symbol i zwiastun wiosny. Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Witam i cieszę się z wizyty.



instagram @kokonhome



Copyright © Kokon Home