Polecane posty

Zanikająca sztuka

Sztuka pisania listów czyli epistolografia. Zasadniczo epistolografia zajmuje się listami pisanymi w minionych czasach, kiedy to funkcja samego listu odgrywała znacznie większą rolę niż dzisiaj. Listy często były czytane nie tylko przez adresata, ale i udostępniane oficjalnie i za zgodą nadawcy wielu innym osobom i stanowiły rodzaj wymiany informacji będący substytutem prasy. Kiedy ostatnio otrzymaliście prywatny list w kopercie, dostarczony pocztą i ręcznie pisany? Kiedy taki wysłaliście? Co tam list! Kiedy dostaliście ostatnią kartkę pocztową wysłaną z wakacyjnych wojaży? 


Ja naprawdę nie pamiętam kiedy i przyznaję się, że dawno sama takiej też nie wysłałam. Sztuka ręcznego pisania listów niestety zanika, a e-maile wcale ich nie zastępują. No bo komu sprawi przyjemność mail wysłany nawet i z drugiego końca świata zamiast kolorowej i bajecznie orientalnej pocztówki? Czy da się miłosne smsy i maile przechowywać przewiązane wstążką w pachnącym pudełku? Można je co prawda wydrukować, ale to jednak nie jest to samo. Współczesną formą epistolografii jest – ze względu na niskie koszta komunikacji – mailologia albo inaczej e-pistolografia.


W skrzynce pocztowej w kopertach czekają na nas głównie rachunki więc i otwierać się jej nawet nie chce. Poczta elektroniczna zastąpiła tradycyjne sposoby kontaktu pisemnego. List dociera w sekundę i to nawet do Australii czy Nowej Zelandii. Zyskaliśmy z pewnością na natychmiastowości i względnej darmowości kontaktu, ale straciliśmy pewne sentymentalne aspekty komunikacji. Klepanie z klawiatury nawet najbardziej uczuciowych zdań jest niczym w porównaniu z drżącą ręką autora. 


Straciliśmy kolejny sposób przekazu pozawerbalnego, a to zdecydowanie zubaża naszą komunikację. Styl pisemnej wypowiedzi a nawet charakter pisma, bo i ten trzeba ćwiczyć. Czy któraś z Was przechowuje listy, pamiątkę pierwszej miłości? Ciekawa jestem? Teraz podobno i związki zrywa się przez telefon albo smsa? Czekać tylko jak pojawi się aplikacja pozwalająca na uzyskanie szybkiego rozwodu. Chociaż z osobistego doświadczenia wiem, że rozwód, nawet ten tradycyjny, trwa krócej niż zawarcie związku małżeńskiego. A może czasami warto odręcznie skrobnąć kilka słów?  

Komentarze

 1. Co fakt to fakt.
  My jeszcze wysyłamy kartki z wakacji, ale już takowych nie otrzymujemy :-(
  Przechowuję stare listy od mojego M. właśnie przewiązane wstążeczką.Dawne dzieje...
  Brakuję teraz liścików i kartek, zgadzam się w 100%.
  Pozdrowionka wakacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy przechowuję listy ? Oczywiście ! Mam ich pokaźną ilość ;) Każdy autor ma inny kolor wstążki ;) Serio ! Bardzo lubię do nich wracać, szukać miedzy linijkami tego, czego już nie ma, a jest częścią mnie samej. Jeśli chodzi o pocztówki, to zawsze staram się wysłać kilka ze swoich podróży, lubię to poszukiwanie odpowiednich widokówek, wyprawę na pocztę , wypisywanie... Super zabawa ;) Pozdrawiam - M.
  PS - poszeweczki otrzymałam, są piękne ! Ozdabiają obecnie mój balkon. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzadko dostaję i wysyłam kartki z wakacji; za to wysyłam rok rocznie po około piętnaście kartek na każde święta i kilka kartek imieninowych. Sama dostaje cztery - pięć świątecznych (od starszego pokolenia) i żadnej imieninowej; w zeszłym roku dostałam kartkę na urodziny i sama wysłałam krótki list. Taki prawdziwy, długi list napisałam z dziesięć lat temu...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zbyt młoda by pamiętać te czasy, kiedy pisało się tradycyjne listy do swojej miłości - jestem już z epoki Internetu... I czasem tak myślę, że zazdroszczę moim rodzicom pisania listów. A mama ma ich od taty cały kartonik :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja dostałam wczoraj :)))) Sama za każdym razem jak jestem na wakacjach to wysyłam i na święta również. Szkoda, że odchodzi to w zapomnienie, bo to bardzo przyjemny gest.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. W takim razie ciągle jeszcze tkwię w minionej epoce, nie dość,że wysyłam pocztówki i je otrzymuję,to w dodatku piszę listy,dostaję odpowiedzi i kupuję piękne papeterie.Tę miłość przekazałam córce, która również... koresponduje... listem w kopercie, ze stemplem :)) serdeczności,ania

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba jestem trochę wyjątkiem, ponieważ do wszystkich moich prac biżuteryjnych, które lecą w świat, dołączam ręcznie przeze mnie pisany, spersonalizowany list. Uwielbiam wysyłać i dostawać listy. Nie mogłabym sobie odmówić tej przyjemności... :) Listy od mojego Męża przechowuję razem z innymi listami w pudełku. Lubię do nich co jakiś czas wracać. Uściski! Kaś

  OdpowiedzUsuń
 8. Listu faktycznie dawno nie dostałam ani nie wysyłałam, ale widokówki z wakacyjnych wyjazdów są w naszej rodzinie nadal. Dostajemy takie od znajomych i sami również zawsze wysyłamy. Nasze dzieci również dostają widokówki od koleżanek, więc myślę, że jeszcze nie jest tak źle. Ale faktycznie o wiele prościej wysłać smsa z pozdrowieniami niż szukać poczty, żeby wysłać widokówki. Warto jednak zadać sobie trochę trudu i okazać bliskim i znajomym, że są dla nas ważni.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Witam i cieszę się z wizyty.instagram @kokonhomeCopyright © Kokon Home