Polecane posty

Freakebana - nowy styl układania dekoracji z roślin

Internet to niewyczerpywalne chyba źródło ciekawostek i nowości. Czasami trafiam na coś zupełnie przez przypadek i takie odkrycia są najciekawsze. Najcenniejsze zaś te, które mogą nas zainspirować. Jak chociażby temat dzisiejszego posta. Freakebana: nowy, "brzydki" styl układania dekoracji z roślin.  Zaskakujące prawda?


Nawiązuje ona do znanej japońskiej sztuki układania kwiatów - Ikebany. W przeciwieństwie do dekoracyjnych bukietów w stylu zachodnim, japońska sztuka układania kwiatów skupia się na tworzeniu harmonii linearnych konstrukcji, rytmu i koloru. Wielowiekowa tradycja w układaniu oszczędnych, asymetrycznych  kompozycji z  miejscowych i sezonowych roślin,  które podkreślają ich formę, linię i kolor. Praktyka ta rozwijała się dzięki filozofii buddyjskiej, zakorzenionej w minimalizmie i precyzji.

 
Cała struktura japońskiego układania kwiatów opiera się na trzech głównych punktach, symbolizujących niebo, ziemię i ludzkość. Freakebana (wymowa free-ke-ba-na) jest szalonym kuzynem Ikebany. Freakebana, jest sztuką układania kompozycji w sposób, który nawiązuje do tradycyjnej japońskiej sztuki, ale stawia przy tym na naiwny, nowofalowy naturalizm. W tworzeniu Freakebana wykorzystuje się raczej produkty z warzywniaka, nie te z japońskiego ogrodu.


Dobra Freakebana miesza rzadkie i ekscentryczne elementy celem uzyskania maksymalnego efektu zaskoczenia. Na przykład: różowe goździki, kostki galaretki  i kryształy soli. Często wykorzystuje się nie tylko kwiaty, ale również trawy, gałęzie albo warzywa. Trzeba tylko mieć oko i znaleźć dziwne rzeczy, które można ułożyć w coś znaczącego. Ziemniak i długi kawałek trawy, tykwa i piórko, kwiat  i korek do wina. 


Do ich stworzenia nie  jest potrzebna luksusowo zaopatrzona kwiaciarnia ani wielkie pieniądze, tylko chęć zobaczenia potencjału w banalnych przedmiotach i produktach, kwiatach oraz innych zbłąkanych odpadkach. Dla kreatywnych ludzi szerokie pole do popisu. Wystarczy wyobraźnia i odwaga do remiksowanie ich tak, by wydawały się celowe, a może nawet piękne.


Kilka fotografii ilustrujących ten temat pozwoli zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi. Ale jeśli jesteście ciekawi innych pomysłów na Freakebana to znajdziecie je również na Instagramie. Ciekawe kompozycje i mnóstwo inspiracji znajdziecie na przykład tutaj - https://www.instagram.com/freakebana/

Photographs by Bobby Doherty
Floral design by Brittany Asch
Styling by Diana Tsui


A przy okazji zapraszam na zakupy z rabatem. w Kokon Home. Tym razem taniej szyldy i zawieszki. 

Komentarze

 1. Ależ niezwykłe! Niektóre wyglądają dość kosmicznie, ale pobudzają wyobraźnię... Kurczaki, aż zaczęłam mimowolnie tworzyć własne kompozycje w wyobraźni :D W sumie świetna, pobudzająca, kreatywna zabawa!

  BTW, dzisiaj do północy rozdaję u siebie na blogu wejściówki na warsztaty w Kuchni Spotkań IKEA. Nie mielibyście ochoty wpaść? :> --> http://www.hoo-hooo-things.pl/2018/01/tekstylia-w-sypialni-zaproszenie-na.html Zapraszam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Udanej zabawy i super pomysłów. Chętnie bym wpadła ale z powodów zdrowotnych nie mogę. Dzękuję

   Usuń
 2. No proszę. Całe życie się jednak człowiek uczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Freakebana - nie wiedziałem, że jest coś takiego. Niezwykłe kompozycje ozdobią każde wnętrze i nadadzą mu niesamowitego wyglądu, klimatu. Najbardziej podoba mi się kompozycja z widelcem tym niebieskim. Jest w niej to coś.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kompozycje są ciekawe. Najbardziej podoba mi się ta z niebieskim kwiatem i grzebieniem. Musze przyznać, że zainspirowało mnie i tez sobie pozwolę na dekorację tego typu. Nie wiem jeszcze gdzie kupię kompozycję ale wiem gdzie będzie stała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No mi udało się zrobić podobną, i postawiłam ją w rogu przy oknie pokoju dziennym :)

   Usuń
 5. Te kombinacje są olśniewające! Naprawdę robią wrażenie, a wystarczy tylko wyjść poza szablon. Tylko pozazdrościć kreatywności

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, super kompozycje!! Uwielbiam oryginalność w takim wydaniu:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podoba mi się ten blog. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 8. czasami w tym internecie można jednak coś pożytecznego i inspirującego znaleźć ;) dzięki

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Witam i cieszę się z wizyty.instagram @kokonhomeCopyright © Kokon Home